Зустріч із селищним головою Великих Бірок, краєзнавцем Романом Мацелюхом
Слідами нашої історії
Кожен раз, коли наштовхуюсь на цікаві історичні факти, стараюся уявити собі ці захоплюючі і водночас грізні часи. А якщо справа торкається власне краю,у якому живу,- моя уява грає неабияк!
Так було і цього разу, коли у нашу школу завітав Роман Євгенович Мацелюх, а він не лише наш селищний голова,але й знаний краєзнавець. Його розповідь про Борецький замок захопила не лише учнів, а й учителів.
Мало хто знає, що оскільки наше селище було прикордонним містом, то найстарішою історичною пам'яткою Великих Бірок був оборонний замок XVI ст.-XVIII ст. У XVI ст. Борецький замок мав високі грубі стіни, складені з дубових колод, вони оточували й замикали всередині житлові та господарські будівлі, ще вищі чотири вежі були розміщені за сторонами світу, на кутах ряди бійниць, з південно-західного боку в’їзну браму посилену земляними валами, залишки яких збереглися ще до 50-х рр. минулого століття. Він був збудований на вершині високого пагорба (326 м), що до кінця 30-х рр. минулого століття носив назву «Огрýдек», біля підніжжя якого лівий берег річки Теребни утворив крутий схил (дотепер місцевість називається «Круча»), порослий чагарниками, орієнтований на північний захід, а з північно-східного боку оточений глибоким яром, що ускладнював підхід до нього. Долини річок Теребни і Гнізни Гнилої, що зливаються в тому місці, творили сильно заболочену непрохідну місцевість. А коли заставляли греблю, дорога до якої дугою проходила від в'їздної брами замку до млина, то тут розливався обширний став. Тільки з південно-східного напрямку залишалась відкрита місцина. За кілька кілометрів від цього місця, на терені, що становить виразний бар'єр, були викопані глибокі окопи підсилені плотом з товстих колод, звідки походить сучасна назва урочища — «За шáнцями» ( шáнці від нім. Schanzі— окоп, земляні укріплення). Замок внаслідок нападів татар зазнавав неодноразових руйнувань і не раз перебудовувався.